A. Kiršteins atbild līdējžīdam Pauļutam !

Aleksandrs Kiršteins:
Saeima 13. jūnijā noraidīja partiju apvienības “Attīstībai/Par!” (AP) rosinātā likumprojekta “Par labas gribas atlīdzinājumu Latvijas ebreju kopienai par holokausta un komunistiskā totalitārā režīma laikā nelikumīgi atsavināto nekustamo īpašumu” iekļaušanu darbakārtībā.
Lūk, ko teicu debatēs, aicinot neiekļaut šo likumprojektu dienaskārtībā:

“Cienījamā priekšsēdētāja! Godājamie deputāti! Man diemžēl jāiebilst pret šo apbrīnojami diletantisko un vēsturi neizprotošo priekšlikumu.
Pirmkārt, ebrejiem tika izmaksātas kompensācijas jau Augstākās padomes laikā. Es pats piedalījos kā Ārlietu komisijas pārstāvis. Notika vienošanās ar toreizējo Ebreju kultūras biedrība, kuru tai laikā pārstāvēja Ruta Marjaša, arī Mavriks Vulfsons. Toreiz tika atdoti pietiekami daudz īpašumu, kas ir piederējuši organizācijām, – sākot ar ebreju slimnīcu, beidzot ar dažādām ēkām Daugavpilī un Liepājā. Tas ir pirmais punkts.
Otrs. Tika parakstīta vienošanās, ka valsts finansēs ebreju skolu, un ka pie Latvijas Universitātes par valsts līdzekļiem tiks atvērts Jūdaikas izpētes centrs.
Tika atdota arī ēka, kur tagad atrodas Ebreju muzejs, kas nekad nav piederējis Ebreju biedrībai, jo nebija nokārtotas to īpašuma tiesības pirms kara, kur bija savā laikā teātris. Tika atdota vesela rinda īpašumu. Tātad tie ir meli, ka šie jautājumi netika nokārtoti.
Iepriekšējās Saeimas laikā atkal tika atdota rinda īpašumu, un mani izbrīna, ka tad toreizējais Ārlietu komisijas priekšsēdētājs teica, ka ar to šis jautājums ir nokārtots, jo argumentācija bija tieši tāda pati: mūsu draugiem amerikāņiem ir jāparāda, un tā tālāk. Un pēkšņi izrādās, ka mēs neko neesam atdevuši. Tātad tie ir skaidri meli!
Trešais jautājums. Vai tad Vācija, būdama atbildīga par šo lietu, savā laikā jau nav samaksājusi kompensācijas Ebreju kopienai? Jeb ir? Cik reizes vienai etniskai grupai būtu jāmaksā kompensācijas?
Vēl kāds jautājums. Vienīgā etniskā grupa Latvijā, kurai ir atņemti īpašumi un nav samaksātas kompensācijas, ir vācbaltieši. Agrārās reformas laikā tika nacionalizēta zeme, atstājot līdz 50 hektāriem. Šeit, Saeimā, notika ļoti asas debates par to, lai īpašniekiem samaksātu par konfiscētajiem mežiem. Ar vienas balss pārākumu Saeima nobalsoja, ka šī kompensācija netiek maksāta.
Mūsu stenogrammās var izlasīt, ka uzstājās rakstnieks Kārlis Skalbe un teica tā: “Ja mēs kādam atņemam īpašumu pretēji Eiropā pieņemtai praksei un nesamaksājam, tad pienāks laiks, kad mums šo īpašumu atņems tieši tādā pašā veidā.” Šie Skalbes vārdi piepildījās.
Tātad atgriezīsimies pie vācbaltiešiem. Es nerunāju par 1939. gada repatriāciju, bet par privātīpašniekiem, kuri nav saņēmuši kompensāciju, kuri faktiski ir šo valsti uzcēluši kā tādu… es runāju par visu Livonijas kultūru – mūsu pilsētas, mūsu gramatikas pamati, dziesmu svētki, mūsu izglītības sistēma, kas tika iedibināta jau Livonijā un tika turpināta autonomajās Baltijas provincēs, ar īpašo pārvaldes kultūru, kas atšķīrās no Latgales, kura tajā laikā bija Vitebskas guberņā. Tātad šeit mēs uzskatām, ka, ja mēs slepkavojam cilvēkus 1905. gadā vai 1919. gadā, liekam viņus koncentrācijas nometnēs, dedzinām viņu īpašumu, piemēram, mācītājam Bīlenšteinam, kurš vāca latviešu tautasdziesmas, divreiz tika nodedzināta bibliotēka ar latviešu kultūras vērtībām. Tas skaitās… par to var dziedāt dziesmas dziesmusvētkos, un tā skaitās varonība, ja? Pret citu etnisko grupu tas saucās holokausts.
Nu, uzlieciet brilles, Pavļuta kungs! Tādas, kas atšķir. Jūs jau neatšķiriet šīs lietas. Tātad, ja jūs gribiet kādam maksāt, tad sākam varbūt ar to etnisko grupu, kurai mēs neesam samaksājuši kompensācijas.
Nākošais. Nu vai var atdot īpašumus tiem, kam viņi nekad nav piederējuši, pretēji Latvijas likumdošanai?
Bieži tiek pieminēts Lietuvas piemērs. Viļņā bija vienota ebreju organizācija – kopiena, kurai Lietuva arī piešķīra un samaksāja tur kaut kādu kompensāciju. Latvijā šiem īpašumiem bija dažādi īpašnieki, savstarpēji naidīgi, sākot ar kreiso Bundu, dažādām marksistiskām organizācijām, ebreju arodbiedrībām, divām skolu sistēmām jidišā un ivritā. Un nevar atdot, piemēram, Latvijas cionista īpašumus, kuru komunisti izsūtīja, komunistam, kurš iebrauc no Baltkrievijas, nav pilsonis un vada tagad, teiksim, attiecīgo šo te kopienu organizāciju. Nu, tas taču ir kuriozs! Tas ir pretēji Latvijas Satversmei. Tātad mums vispirms ir jāmaina Satversme un jāpasaka, ka visas tautības ir vienlīdzīgas, bet dažas etniskās grupas ir vienlīdzīgākas par pārējām, kurā, piemēram… neietilpst vācbaltieši, kuriem īpašumi nav jākompensē…
Vajag drusciņ pašcieņu – izbeigt šo sunisko līšanu un mācīties no Polijas prezidenta Dudas, kurš pateica, ka amerikāņiem īpašumus atdod tikai īpašniekiem. Bezīpašnieku īpašumi pieder valstij, kur ietilpst visas etniskās grupas.
Paldies. Aicinu noraidīt.”

17.06.19

You may also like...

4 Responses

 1. Viktors saka:

  Kādreiz domāju,ka Orvels romānā par visvienlīdzīgākām cūkām bija domājis PSRS un socbloku,bet,ja arī,tad mazākā mērā.Domāts bija par to laiku rietumu pasauli,par tās izredzētiem .Tātad,kas viņi ir,lasām Orvelu.
  Pavļuc tādējādi ir tāds kastrēts kvieksis,šesķorka.Fotogēniska savu cūcību kopija.Viņu domas un viņu darbi,arī potenciālie,ir to sejās.

 2. nav taisnība! saka:

  K. raksta: “Vienīgā etniskā grupa Latvijā, kurai ir atņemti īpašumi un nav kompensācijas, ir vācbaltieši.“

  Patiesībā vienīgā etniskā grupa, kurai ir atņemti īpašumi, turklāt vēl neskaitāmi cilvēki sakropļoti, pazemoti un tīši iznīcināti, ir latvieši. Piemērs: kas kompensēs manu vecāku un pēcteču zaudējumus, ko nodarīja gan krievi, gan vācieši, gan tie paši ebreji – jo Otrais Pasaules karš bija tieši viņu “pasākums“. Viņi kā trakie, lidojot ar bumvedējiem pāri ciemiem, bumbas nometa uz mūsu lauku sētu ar visu iedzīvi – dzīvojamo māju, saimniecības ēkām, bišu dravu, augļu dārzu, (māti ar bērniem, tēvs ar paša zirgiem jau bija paņemts tā saucamajās “šķūtēs“, izraidot kā tukšiniekus no sētas pāris desmit minūšu laikā. Tā tika iznīcinātas neskaitāmas lauku sētas. Kādi ienaidnieki viņiem bija tajās sētās, ka bija jānoslauka ar bumbām?! Mātes māsu krievi izvaroja. Brālis sasprāga burtiski gabalos, aizskarot mīnu, iedams uz ganībām govi pārsiet. Divi bērni kļuva invalīdi no spridzekļiem, ar kuriem bija pilnas sētas, pļavas un birztalas.

  Gaidām kompensācijas, karu izraisītāji! Gaidām kompensācijas no kara turpinātājiem, tagadējā kara uzturētājiem, nodevējiem, tēvu zemes iztukšotājiem un indētājiem par piespiedu pašnāvībās iznīcinātajiem, nozāļotajiem, piespiedu izraidītajiem, par tīšu latviešu kā etnosa iznīcināšanu!

  Un tas arī nav taisnība, ka vācieši (krievi uztāj, ka viņi, ebreji, ka viņi) “šo valsti uzcēla“. Viņi prata “ražot“ naudu, tikt pie zelta un sudraba, kas bija vajadzīgi pilsētbūvniecībai, bet melno un smago darbu šajā “valsts celtniecībā“, (tajā skaitā skaisto muižu un piļu) pamatā veica vietējie – tieši latvieši.

  Tiem, gan vāciešiem, gan krieviem, gan ebrejiem, gan visiem citiem, kuri piepalīdzēja ar kultūras darbiem, paldies. Bet ne jau pat piepalīdzēšana bija bez aprēķina – itin labi visi saprata, ka kalps raženāk strādās, apguvis dažādas gudrības un vismaz drusku paēdis, nekā stulbs un pavisam badā. Viņi visi vienkārši izcili pieprata pilnībā izmantot mūsu etnosa gēnu – darbīgumu, godprātību un miermīlību. Kā tajā senajā dziesmā:

  Treju ziedu vijas viju
  Apkārt savu tēvu zemi:
  Lai redzēja sveši ļaudis,
  Ka naidiņa neturēja.

  ..

  Sveši ļaudis brīnījāsi,
  Kur tik daiļa tauta nāca –
  Baltas sagšas, sārtas jostas,
  Pērļu, zīļu vainadziņi.
  Rāmi teka valodiņa
  Kā avota ūdentiņš.“

  Priecīgus Jāņus, tautieši un labvēļi, neatkarīgi no etnosa grupām! Priecīgus Līgo! Lai skan, līdz kamēr rīta sārta saule lec: Neguļam, neguļam Jānīša nakti, līgo!, līgo! Lai mana tautiņa veldrē nekrīt līgo!, līgo!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.