Kāpēc tāds uztraukums ?

Kukulis vai korupcija ?

Vai tad “kukulis” nav korupcijas pamatakmens ?

Un tā: kāpēc tik milzīgs uztraukums un vēl no NRA puses ? Visu laiku Stukāns tika no no lielo cīnītāju puses noriets, ka neko nedara ! Tagad milzīgs uztraukums, ka “kaut kas” tiks darīts, lai novērstu bandītismu. Korupcija ir nekas vairāk, kā bandītisms, ja runājam tautas valodā ! Un interesanti, ka pret Stukānu uzstājas tieši Lemberga propagandas rupors. Kas ir mainījies Stukāna kantorī ? Nedomāju, ka tas ir paša Stukāna “roku darbs”, bet pavēle nākusi, iespējams, no ES struktūrām. Līdz šim Stukāna kantoris strādāja Lemberga labā…“Nu to cilvēku jau nu aiztikt nedrīkst” .

Stukāns, protams, ir bandīts, bet tas nenozīmē, ka visuvarens. Ja nāks pavēles no augstākajām aprindām, tad Lembergu daudz nedomājot upurēs par godu amata saglabāšanai. Tas ir labs Stukāna virzīts LIKUMS, kas vēlāk tiks izmantots arī pret viņu, jo agrāk vai vēlāk, bet laupītājiem būs jāstājas tiesas priekšā !

Publicējot šo rakstu pietiek.com, Lato Lapsam vajadzēja tomēr kādu pateicības vārdu veltīt ģen-prokurorim, jo visu laiku taču tika lamāts par nolaidību- bezdarbību ! Bet velti to gaidīt, jo tāds stukāns & lapsa, vai dzintars & urbanovičs, viņi visi ir viena kuģa iemītnieki. Vieni kā “apkalpe”, bet citi kā mūžīgie pasažieri… !

Kāpēc Lapsa šo publicēja ? Bet varbūt tāpēc, ka roka roku mazgā ?

Viņi visi, latviet, ir noziedznieki !

20.04.24

Foto
Saeimā virzās bīstams Stukāna bīdīts likumprojekts – amatpersonas un uzņēmēji viegli nonāks cietumos

Māris Krautmanis, Neatkarīgā
13.04.2024.
Komentāri (38)

Iesaki rakstu:

Ja Saeima trešajā lasījumā apstiprinās ģenerālprokurora Jura Stukāna ierosinātos grozījumus Krimināllikumā, jaunceļamais Liepājas cietums pustukšs nepaliks. Tas ātri pildīsies ar dažādu rangu amatpersonām un uzņēmējiem. Darbības, kas agrāk nebija sodāmas, tiks kriminalizētas.

Ģenerālprokurora rosinātie grozījumi Krimināllikuma 323. pantā guva deputātu atbalstu Saeimā otrajā lasījumā. Grozījumi diezgan būtiski maina līdzšinējo izpratni par to, kas ir krimināli sodāms kukulis un kas ir pateicība, ko cilvēks aiz labas sirds iedod amatpersonai vai kādam, kuram jūtas pateicību parādā.

Līdz šim kukulis – pateicība nebija sodāms. Tas ir, ja cilvēks pateicās amatpersonai, iedodot kādu materiālo labumu par to, ko tā jau ir izdarījusi – tad šīs darbības nebija sodāmas. To līdz šim varēja darīt.

Bet nedrīkst piedāvāt labumus pirms darbībām, kuras veic amatpersona un kuras grib devējs. Tad tas ir sodāms – tas ir noziegums. Kukuļa piedāvāšana pati par sevi ir noziegums. Un kukuļa došana, lai amatpersona veic kādas darbības, arī ir sodāma. Savukārt materiālā labuma došana vēlāk, pēc amatpersonas darbībām, nav sodāma. Līdz šim tā bija.

Atzīstama ir vēlme apkarot korupciju, taču izskatās, ka radusies vajadzība izstumt cauri grozījumus Krimināllikumā, kas būs attiecināmi uz kādiem konkrētiem gadījumiem vai pat konkrētiem apsūdzētiem cilvēkiem, kad izrādās, ka nav, par ko apsūdzēt, – jo tas, ko cilvēks ir izdarījis, šobrīd nemaz nav sodāms nodarījums.

Pastāv bažas, ka jauno Krimināllikuma grozījumu gaismā apsūdzībai neko daudz nevajadzēs iespringt. Tā varēs iztikt arī bez klasiskiem pārliecinošiem pierādījumiem.

Pastāv bažas, ka Krimināllikuma grozījumus atkarībā no savas ietekmes tiesībsargājošajās iestādēs un tiesu varā centīsies likt lietā politiski un ekonomiski grupējumi, lai cits citu apkarotu un diskreditētu. Tad “pasūtījumu galdam” darba netrūks, un politizētai tiesībsargājošo iestāžu un tiesu varas izmantošanai gala un malas neredzēs.

Ģenerālprokurora rosinātie likuma grozījumi paredz kriminalizēt pateicības došanu vēlāk. Velns slēpjas niansēs – Ģenerālprokuratūras pozīcija šajā likumdošanas procesā ir tāda, ka tā gribot nevis grozīt, bet tikai precizēt dažus formulējumus. Tā ir ļoti svarīga atšķirība! Ģenerālprokuratūra grib teikt, ka tā jau ir bijis – ka tāda kukuļa – pateicības došana ir jau bijusi sodāma. Vienkārši tas neesot bijis ierakstīts likumā, un tagad vajagot to tur ierakstīt.

Neba tāpat vien, bet ar gudru ziņu to dara Ģenerālprokuratūra. Prokurori grib apstiprinājumu Krimināllikumā kādām savām jau tiesu varas lemšanā nonākušām lietām, lai 323. Krimināllikuma pantu varētu piemērot ar atpakaļejošu spēku – tādā veidā, ka tas it kā nav jauns pants, bet tikai it kā precizējums.

Visvisāda kukuļu došana un ņemšana ir nešķīsta, un sabiedrībai tur it kā nebūtu ko just līdzi korumpantiem, tomēr nav korekta un laba prakse ne likumu rakstīšana speciāli kādam gadījumam, ne konkrētam cilvēkam. Un vēl jo nelāgāka ir likuma piemērošana ar atpakaļejošu spēku.

Kaut ko tādu varēja atļauties PSRS kompartijas ģenerālsekretārs Ņikita Hruščovs, kurš bija pārskaities uz valūtas spekulantiem un panāca, lai tiek pieņemti Kriminālkodeksa grozījumi, kur par tirgošanos ar valūtu lielos apmēros tika paredzēts nāves sods. Un likums tika piemērots ar atpakaļejošu spēku – valūtas spekulantu grupa, kurai sākumā bija piespriesti Hruščova uzskatā pārāk maigi cietumsodi, tika tiesāta vēlreiz, un visus vainīgos nošāva.

Pret šādu Ģenerālprokuratūras ieceri ir iebildusi Tieslietu ministrija – proti, pret domu, ka pateicības – kukuļa došana bijusi sodāma arī agrāk. Arī Saeimas deputāts Gunārs Kūtris (ZZS) debatēs teica, ka nē – agrāk sodāms bija kukuļa piedāvājums, kukuļa apsolījums un kukuļa došana pirms darbībām. Bet ne kukulis – pateicība.

Kūtris uzsvēra, ka pašreizējais priekšlikums ar it kā nevainīgiem vārdiem “par darbības izdarīšanu vai pēc tās izdarīšanas” pēc būtības paredz kriminalizēt to, kas iepriekš nebija sodāma darbība. Tāpat viņš lika saprast, ka likuma grozījumu patiesais autors ir Ģenerālprokuratūra, nevis Juridiskā komisija, kas tos ir tikai akceptējusi. Pats Kūtris arī atzinās, ka komisijā balsojis par Ģenerālprokuratūras priekšlikumu, taču vēlāk apspriedies ar tiesību speciālistiem un savu viedokli mainījis – secinājis, ka priekšlikums nav atbalstāms.

Tomēr Saeima nobalsoja – 49 deputāti bija par Stukāna iniciētajiem grozījumiem, 19 bija pret, 14 atturējās.

Ka tikai beigās nesanāk karmiskais sods – “par” balsojušie taču arī var “ieberzties” un pakļūt zem pašu nobalsotā likuma ruļļa – kaut kad nākamībā, kaut kā negaidīti un nemaz nedomājot, ka pārkāpj likumu.

Par to, vai pateicība kā kukulis vai kukulis kā pateicība ir kriminalizējams, tiesību zinātnieki var strīdēties un strīdēsies – tam būtu jābūt diskusiju jautājumam. Pat ļoti stingrās starptautiskās pretkorupcijas vadlīnijas nepieprasa kriminalizēt to. Tāpēc, ka kaitīgums ir mazāks, mazs vai nekāds. Amatpersonas rīcība nemainās, ja tā nezina, ka viņai kaut ko iedos post factum. Pat starptautiskā līmenī netiek strikti prasīts to kriminalizēt.

Taču pašlaik rodas iespaids, ka Saeima dara visu, ko Ģenerālprokuratūra tai liek. Ne tikai Saeima, bet arī Rīgas dome absolūti pakļaujas un paļaujas uz Ģenerālprokuratūru un bez ierunām piekrīt tās viedoklim, ka zeme pie lidostas pārdota lietuviešu privātuzņēmējiem prettiesiski. Lai gan pati iepriekš bija balsojusi par pārdošanu…

Kāds Saeimai vispār ir racionālais pamats, kāpēc tas jādara, kādas idejas pēc? Vai lai palīdzētu Ģenerālprokuratūrai noslēgt kādas lietas, ar kurām tā netiek galā?

Iespējams, būs ļoti lielas pierādīšanas problēmas. Ej nu pierādi, ka kāds atnesa konjaka pudeli kā pateicību par to, ka tas cilvēks pirms pieciem gadiem kaut ko labu viņa interesēs ir izlēmis vai ārsts izārstējis. Vai tā ir pateicība vai vienkārši dāvana?

Ģenerālprokuratūra acīmredzami skalda un valda arī Saeimas Juridiskajā komisijā, kur panāk sev vēlamās likumu grozījumu redakcijas bez pietiekama oponentu novērtējuma. Konkrētajā gadījumā Ģenerālprokuratūra acīmredzami mēģina risināt savas problēmas tiesvedībā jau esošās krimināllietās, izmantojot likumdevēju.

Tiesu vara, pie kuras pieder arī Ģenerālprokuratūra, ir neatkarīga. Bet arī likumdevējvara, kas ir Saeima, ir neatkarīga. Būtu labi, ja Saeima nevis spriestu, skatoties mutē Ģenerālprokuratūrai, bet darītu to kritiski, izvērtējot sekas, riskus un kaut vai vismaz savu ādu. Jo “pudeli draugs pasniedz draugam, mitrums noder katram augam” var cauri neiet – par to var iznākt pasēdēt cietumā un pārdomāt, kāpēc vajadzēja savulaik balsot par brāķa likumiem.

You may also like...

5 komentāru

 1. Petyh Gamburgskij saka:

  Kāds man pazīstams Krievijas pilsonis tikko apgrūtināts ar valsts valodas apguvi. Vismaz viņa dēls ir gudrs un kaut ko izdomās. Īpašums tiks nodots viņam. Pasaule ir liela. Ja šitiem krieviem Latvijā kļūs ļoti saspringts, viņi pārcelsies uz Eiropu, un tur atkal viņi sāks grūstīt dupšus kopā ar latviešiem, kas aizbraukuši strādāt, un sazināsies krieviski.
  Vai pieaugs uz viņu zemes dzīvojošo latviešu īpatsvars? Nu, ja jums nepatīk krievi šeit, jums patiks pakistānieši, indieši un afrikāņi. Viņi nevienu nav okupējuši un šeit iebrauks legāli. Galu galā kādam jāpalīdz vecajiem leģionāriem un deputātiem sakasīt pensijas.

 2. Deržimorda perverso petyxam! saka:

  “Petyh Gamburgskij 2024. gada 22. aprīļa 13.11
  Kāds man pazīstams Krievijas pilsonis tikko apgrūtināts ar valsts valodas apguvi.”

  To, ka esi neveselo tips, varēji pat nelikt krievpeģiku nikā, jo tavs mīkstā kremlina stils vienalga to norāda! Un nepārdzīvo tik ļoti par “valodas šausmām” tavam krievelim, bet dod tam padomu ātrāk ar visu dēli lasīties prom no LV! Baidoties, ka tomēr nesapratīsim, ka esi mīkstais, tāpēc vēlreiz uz to norādi tekstā :”viņi (urlas ) sāks grūstīt dupšus kopā ar latviešiem”!
  Arī ko patiesi esi, šķiet nejauši iespiedis: “Nu, ja jums nepatīk krievi šeit, jums patiks pakistānieši, indieši un afrikāņi. Viņi nevienu nav okupējuši un šeit iebrauks legāli.”
  Bet protams, ka LV regulējams migrantu skaits, kas nav žūpas, pataloģiski primāti un ļauna, naida apsēsti okupanti vienmēr bija un būs labāki par jūsu utainajiem mēsliem, iebrukušajiem no badmiru un varmāku paraškas!
  Par vecajiem leģionāriem un nevis deputātiem gan taisnība un tiem grūti sakasīt pensijas, jo kangaru un okupantu salašņas visos valsts līmeņos, to skaitā deputāTELI, joprojām degradē latviešu nāciju un tās vēl dzīvos varoņus – leģionārus cenšas visādi pazemot un maksimāli apdalīt!

 3. no malas saka:

  https://www.youtube.com/watch?v=U-pXUcVcSNE

  @user-ck4db8el8c
  Композитор М. Глинка.27.04.1856 года. покидая Россию.* Дай Бог мне никогда больше не видеть этой мерзкой страны и её людей! *

  @skolotajsa
  Марк, спасибо и cлава воинам Украины! Дa @oleksandr6695, нo этo
  чистейший cуpoвий нaцизм в россии a не фашизм! Hеофашизм дa, шовинизм дa, a национальная вражда всего лишь сопуствующий факторы российского нaцизма!

  @user-qq3cc5df7t
  Не лезть в чужую страну они не смогут никогда , так как пропадет их
  “величие”. Остановиться на время , отойти от поражения и начать снова “расширяться” – вот смысл их жизни . Об этом говорит вся история их развития.

 4. Rediska saka:

  Nav nozīmes tam, vai krievu Gailis un Cālis pametīs Latvijas lauku sētu. Patiesība ir tāda, ka visur, kur latvietis dosies vēlāk, pilnīgi visur viņš sastapsies ar tām pašām pazīstamajām sejām, peņiem un tūpļiem. Anglijā ir pat krievu bērnudārzi.
  “Hamburgas gailis” patiesībā nenozīmē to, ko rakstīja Deržimorda. Bet šī komentētāja domas mani uzjautrina.

 5. Все на свете любят русских на родной моей земле! saka:

  https://nnils.livejournal.com/2180179.html?

  Dec. 14th, 2014 at 11:50 PM

  Вижу горы и долины, вижу реки и поля.
  Это русское приволье, это родина моя.
  Вижу я Париж и Лондон,
  Будапешт и Бухарест.
  Это — русская держава, сколько здесь любимых мест?

  Вижу пагоды в Шри Ланке и Корею, и Китай…
  Где бы я ни ехал в танке,
  всюду мой любимый край!
  Вижу речку Амазонку,
  крокодилов вижу я…
  Это русская сторонка, это родина моя!

  Недалече пирамиды, Нил течет — богат водой
  Омывает русский берег!
  Русь моя, горжусь тобой!
  Вижу Вашингтон в долине,
  Даллас вижу и Техас,
  Как приятно здесь в России выпить вкусный русский квас!

  Над Сиднеем солнце всходит.
  Утконос сопит в пруду.
  Репродуктор гимн заводит.
  С русским гимном в день войду!
  Вот индейцы курят трубку. И протягивают мне.
  Все на свете любят русских,
  На родной моей земле!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *